KANA-JUNIOR PLUS 2017

facebook c synaj tv logo rgb white  logo synaj small  logo synod white   

zima-02-2017
zima-04-2017
zima-06-2017
zima-05-2017
zima-01-2017
zima-03-2017

IMG 20171209 105125Kolejne sobotnie zajęcia to oczekiwanie na wizytę św. Mikołaja, której jak zwykle towarzyszy mnóstwo pozytywnej energii i odrobina niepewności, czy aby na pewno nas odwiedzi. Najwidoczniej byliśmy grzeczni, gdyż Św. Mikołaj dotarł do nas z mnóstwem prezentów J. Dziękujemy J.  Odwiedziliśmy też wirtualnie wioskę Mikołaja mieszkającego w Laponii, poznając uroki tego miejsca.    

IMG 20171202 110206Europejski dzień zdrowego jedzenia i gotowania zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza UE i Euro-Toques czyli organizację zrzeszającą szefów kuchni  zagościł i u nas. Podobnie jak kucharze z Europy promowaliśmy zdrowe jedzenie i dobre nawyki żywieniowe wśród najmłodszych. Porozmawialiśmy sobie o sposobie obchodzenia tego dnia oraz jego celu. Zwróciliśmy uwagę na zdrową dietę oraz świadomość ludzi w każdym wieku w kontekście żywienia i jego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W części warsztatowej każdy z uczestników przygotował dla siebie zdrowe śniadanie J. Znaleźliśmy też chwilkę czasu na  kolejna próbę z naszą  „Grupą Kolędniczą”. 

IMG 20171125 111635 2"Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym". (Barbara Bush). Podczas kolejnych zajęć  zastanawialiśmy się czy obdarowywanie drugiego człowieka potęguje w nas uczucie wewnętrznej radości płynącej z głębi serca oraz czy dzielenie się jest łatwe. Poruszyliśmy tematykę   dzielenia się nie tylko dobrami materialnymi, ale tym co nosimy w sobie, każdym gestem, czy uśmiechem. Doszliśmy  do wniosku, że więcej radości  płynie z  dawania  niż z  brania. Kierując się naszymi przemyśleniami kontynuowaliśmy prace nad ozdobami świątecznymi, które przekażemy naszym rówieśnikom. Odbyła się również kolejna próba „Grupy Kolędniczej, która już niedługo będzie dzielić się  swą radością z innymi. 

Coraz większymi krokami zbliża się grudzień a w raz z nim magia Świąt Bożego Narodzenia. Podczas sobotnich zajęć pracowaliśmy z gliną, która daje możliwość stworzenia przepięknych ozdób świątecznych. Glina poprzez wałkowanie, wyrabianie, wyciskanie rozwija sprawność manualną, dając jednocześnie możliwość aktywności twórczej i wyrażania emocji w powstałych pracach. My skupiliśmy się na świąteczno-anielskich klimatach. Praca z gliną jest dość długim procesem w związku, z czym w pierwszym etapie pracy przygotowaliśmy aniołki, które pozostały do wyschnięcia a następnie zostaną udekorowane . Ponadto odbyła się kolejna próba naszej wspanialej „Grupy Kolędniczej”. 

DSC00061Na  ostatnich zajęciach z budowy robotów  z klocków Lego budowaliśmy wspólnie model pieska. Dzieci świetnie radziły sobie z konstruowaniem  skomplikowanego modelu. Robot  potraf naśladować zachowanie  prawdziwego psa; szczekał, łasił się  i poruszał, dając dużo radość  dzieciom. Grupa poznała zastosowanie czujnika dotyku  i koloru oraz nauczyła się prawidłowo podłączać  silniki.

IMG 20171104 101554W związku z różnorodnymi działaniami prozdrowotnymi realizowanymi na zajęciach z grupą Junior+ kolejne spotkanie odbyło się w gabinecie stomatologicznym Pani Anny Ożga.  Pani Ania zwróciła szczególną uwagę na zasady dbania o higienę jamy ustnej oraz profilaktykę stomatologiczną, uczestnicy zostali zapoznani z chorobami zębów oraz ich przyczynami.  Każdy z uczestników miał okazję bliżej poznać nowoczesny sprzęt wykorzystywany w stomatologii, miedzy innymi kamerę stomatologiczna. Zobaczyliśmy jak wykonuje się odcisk szczęki, w jaki sposób powstaje sztuczna szczęka  oraz jak zakłada się implanty.  Na koniec każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Bardzo dziękujemy. 

IMG 20171028 113159Podczas sobotnich zajęć wspólnie zastanawialiśmy się jak różni się Święto Wszystkich Świętych w Polsce od tego obchodzonego w różnych częściach świata. Dowiedzieliśmy się, że w Japonii na progach domów stawia się latarnie, na Słowacji w zaduszkową noc pojawia się na stole jedzenie, a w Ekwadorze gra się na grobach w kości, zaś w Meksyku symboliką są czaszki zrobione z cukru (calaveras de dulce), spożywane przez rodzinę i przyjaciół, oraz chlebek zmarłych (pan de muerto) wypiek z ciasta pokryty lukrem, różnego rodzaju kwiaty służące do dekoracji grobów oraz ołtarzyków w domu. Uczestnicy samodzielnie przygotowali meksykańskie cukrowe czaszki. 

IMG 20171021 104434Podobno język polski uważany jest za jeden z najtrudniejszych języków na świecie . Podczas sobotnich zajęć mięliśmy okazje przekonać się o tym na własnej skórze ćwicząc wypowiadanie łamańców językowych. W ciekawy i przyjemny sposób trenowaliśmy nasz język na trudnych słowach. Obejrzeliśmy  również jak obcokrajowcy wymawiają nazwiska polskich piłkarzy, oraz jak pracownicy ambasady meczą się z wypowiadaniem  polskich łamańców językowych. Na koniec każdy z uczestników  przedstawił własną interpretację łamańca.

IMG 20171014 111216Podczas sobotnich zajęć naszym gościem była Pani Dorota Lewicka- przewodnik .  Wraz z naszym gościem przenieśliśmy się w czasie do miejsc Tarnowa, które znamy nie tylko z  historii. Obejrzeliśmy mnóstwo starych oraz współczesnych fotografii naszego miasta. Mieliśmy możliwość zobaczyć jak bardzo zmienił się Tarnów na przełomie lat. Na koniec wykonaliśmy prace plastyczne ukazujące Tarnów z przed lat i współcześnie. Bardzo dziękujemy.

DSC00038Na zajęciach z budowy robotów z klocków Lego Mindstorms EV3 dzieci w grupach dwuosobowych uczyły się konstruowania i programowania robotów. Dzieci samodzielnie konstruują roboty poznają przy tym możliwości zastosowania poszczególnych elementów zestawu. Budowaliśmy robota bazowego złożonego z silników i czujnika koloru. Na zajęciach każda grupa dzieci, uczyła się jak zaprogramować robota , aby reagował na kolory. Każde dziecko samodzielnie testowało napisany przez siebie program. Na zakończenie zajęć, każdy młody konstruktor mógł się pochwalić swoim robotem.

IMG 20171007 103519Kolejna sobota kolejny gość tym razem Pani Monika Piękoś wraz z córka Weroniką podzieliły się swoja pasją jaką jest nurkowanie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących samego nurkowania, sprzętu nurkowego, bezpieczeństwa podczas nurkowania oraz   najpiękniejszych nurkowych miejsc na świecie. Każdy mógł przymierzyć elementy stroju nurka. Dziękujemy  Pani Monice i Weronice za ciekawe zajęcia oraz naszym zaproszonym gościom ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Eugenii Gierat w Tarnowie.  Bardzo dziękujemy.

 IMG 20170930 155625W ramach spotkania z kulturą w sobotnie popołudnie wybraliśmy się do Tarnowskiego Teatru  na przedstawienie  „Lato Muminków” Tove Jansson. Historia sympatycznych Muminków oraz ich przyjaciół w reżyserii Barbary Wiśniewskiej bardzo wszystkim nam się podobała. Ważnym stało się dla nas  jak wiele można nauczyć się od naszych bohaterów np. uprzejmości, szacunku, tolerancji. A ponadto: cyt. „Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są[1].”

http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/407http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/407

IMG 20170923 105932Czy kreatywność można rozwijać poprzez gry planszowe? Oczywiście, że tak.  W pierwszej części poznaliśmy gry rozwijające kreatywność oraz mieliśmy możliwość zagrania w nie. Następnie  uruchamiając wyobraźnię i  twórcze myślenie podjęliśmy próbę stworzenia własnej gry planszowe. Zaczęliśmy od wymyślania  bohaterów  naszych gier,  ich  świata, przygód  oraz celu jaki muszą osiągnąć.  Naszą kreatywność i twórcze  myślenie   przenieśliśmy   na papier, tworząc gry, które może kiedyś znajda swoich fanów.

IMG 20170916 115121Tradycją dzieci stała się udział w corocznej akcji sprzątania świata. W tym roku akacja odbywała się pod hasłem „Nie ma śmieci są surowce”. Oprócz tradycyjnego zbierania śmieci uczestnicy zostali zapoznani z zasadami selektywnej zbiórki odpadów, dowiedzieli się, czym jest recykling oraz odpowiedzialna konsumpcja. Na koniec wykonali plakaty oraz rysunki związane z omawianym zagadnieniem i akcją „Sprzątanie Świata- Polska 2017”. 

IMG 20170909 114343Podczas pierwszych sobotnich zajęć cofnęliśmy się w czasie do okresu w którym telefon komórkowy, play stadion  czy tez komputer  nie był jeszcze znane  dzieciom. Aby miło spędzać czas i komunikować się z rówieśnikami dzieciaki  wykorzystywały głównie zabawy podwórkowe. Piękna pogoda, dobre humory  po wakacyjnej przerwie sprzyjały pokazaniu dzieciom, że zabawy ich rówieśników pochodzące z okresu PRL stanowią jedną z najwspanialszych  możliwości spędzania wolnego czasu. Wszyscy doszliśmy do wniosku, że podwórko nie musi być nudne.